Doğal Yapı Malzemesi Olan Taşlar

Doğal Yapı Malzemesi Olan Taşlar

Doğal Yapı Malzemesi Olan Taşlar

Kayseri bölgesinin jeolojik yapısından kaynaklanan taş oluşum süreci sonrası, yörede taş ocağı işletmeciliği yapan bir çok firma tarafından oluşan doğal taşlar maden sektörüne yıllarını vermiş deneyimli taş ocağı işletmeciliği yapan Karayel Taş Ocağı deneyimli çalışan kadrosu tarafından yerlerinden özenle çıkarılarak Türkiye yapı sektörüne kazandırılmaktadır.

duvar taşı ve yapı taşı olarak talep edilen bu doğal taşların bir bölümü işleme tabi tutulurken bir bölümü doğal yapı malzemesi olan taşlar olarak ayrıştırılmaktadır. duvar taşı olarak kullanılacak taşlar ebatlarına göre kesilmekte ve fazla kabartılarından arındırılarak düzgünce duvar örme şekillerine göre dizayn edilerek piyasanın kullanımına sunulmak üzere satış aşamasına getirilmektedir.

Fakat bazı yapı kısımları için kullanılan taşlar ait oldukları yerden söküldükleri şekillerine hiç dokunumadan yapı taşı piyasasında yer almaktadır. bahçe duvarlarında kullanılan doğal taş, çevre düzenlemesinde kullanılan peyzaj taşı bu gurup taşlardandır.

Doğal yapı malzemesi olan taşlar geçmişten bu güne hayatmızın yapı taşlarıdır deyimini hak etmektedir. Yaşamın başlangıcından bu yana insanoğlu tüm keşiflerini taşları kullanarak gerçekleştirmiştir. İki taşı sabırla bir birine sürtmeye devam etmesinin sonucunda ateşi, bir doğal taş parçası olaka kayayı azimi ile oymaya devam edip şekillendirmesi sonucunda da tekerleği keşfederek insanlığın yapı taşı ile bağını günümzüze kadar taşımıştır.

İlk barınak ihtiyacı için dev kayalardan koparılan parçaları kullanarak ilk ev ihtiyaçlarını sığınaklarını yapacak taşları oyan tarihin taş ustaları, günümüzde yapı taşı sektörüne birçok çeşitlilikte duvar taşı, villa taşı, hangar duvarı taşı, taş ev yapımında kullanılan yapı taşları kazandırmaktadır. Nostaljik yapılardan esinlenerek günümüzde çokça talep edilen dekoratif yapı taşları Kayseri taş ocağı işletmelerinden olan Karayel Taş Ocağı tesislerinde işlem görerek villalarda, yapılarda, bahçelerde sizler ile buluşmaktadır. 

Kayseri taşı tercih sebeplerinden biri ekonomik olması iken diğer sebeplerin arasında kayseri doğal taş özelliklerinin dayanıklılık işeme elverişli olması renginin zaman içinde deforme olmaması sayılabilir. Kayseri taşları cevre ile uyumlu renk tonlarına sahip olup kullanıldığı yapıya doğal bir form kazandırmaktadır.

Aklınıza gelecek birçok yapı sınıfından sayılan alanda kaldırımlar, otoparklar, oyun alanları, yürüyüş parkurları kayseri bölgesinde çıkarılan kilit taşı ile örülmüştür. Birçok farklı renk tonuna sahip olan kayseri taşları yapı  inşaat ve mimari sektörlerine kullanım kolaylığı getirerek tercih edilen yapı taşları arasında önceliği kazanmıştır.

Doğal taşların yapı malzemesi olarak kullanılması geçmişten günümüze teknolojik gelişeler ile yeniden önemli bir sektör haline gelmiştir. geçmite yapılarda kullanılan taşlar için tutucu malzemelerin zaman içinde taşları hacmine ve şekline göre deforme olma özülme sorunu çimento sektörünün son gelişmeleri ile ortadan kalkarak doğal yapı taşlar eskisinden daha fazla talep edilir olmuştur.

Sizler de inşaat sektöründe farındalık yaratmak hem göze hem sağlamlığa hitap etmek istiyorsanız, kayseri taş gurubunda olan yapı taşı ile birlikte duvar taşı çeşitlerimiz iile tanışarak evlerinizin dekorasyon ve duvar bölmeleri, mutfakta kullanılan taşlardan, merdiven taş çeşitleri, bahçe peyzaj taşları, parke taşı seçimlerinize Karayel Taş Ocağı taş çeşitleri ile kolaylıkla karar verebilirsiniz.